Poeetiline Punane Raamat

Mõned aastad tagasi juhtusin ühes telesaates nägema lõiku Tallinna vanalinnas tegutsevast Ukraina katoliku kirikust ja selle juurde rajatud kultuurikeskusest Labora, kus tegeletakse muu kõrval kloostrikunstide säilitamisega. Nüüdseks on selle keskuse vaimse juhi munk Anatoli Ljutiku ja tema kaaslaste eestvõtmisel ilmunud kaks imepärast raamatut Eesti ja Ukraina kaitsealustest liikidest koos luuletustega. Raamatute originaalid on käsitsi kirjutatud ja maalitud käsitööna valminud   paberile keskaegseid tehnikaid kasutades. Eestipoolse tõlke ja tekstide  autor on Timo Maran.

Eesõnast.

Mida ühist saab olla looduskaitsel ja palvel, ilukirjandusel ja vanadel unustatud kunstitehnikatel? Võib olla rohkemgi kui esmapilgul paistab, sest nad kõik vajavad meie killustunud kiirustavas maailmas tähelepanu ja keskendumist, ruumi loomist haprale ja haruldasele agressiivse ja pealiskaudse arvelt. Kui need neli valdkonda põimuvad, siis võib sellest kohtumisest sündida ala,  milles kehtivad teisugused reeglid, milles on kaitstust, tasakaalu ja pühitsust. See on nagu looduskaitseala, aga mitte päris, sest ei asu metsas, vaid inimese vaimus.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Euroopa naarits

Te ei tea, mida tähendab otsida

kaaslast kogu elu. Kasvada,

saada suureks ja vananeda.

Kohtamata ainsatki omasugust.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Rabapistrik

Olen taltsutamatu, metsik ja vaba.

Täpp taevas ja tuuldesööst. Ei tüki

te linnadesse varestega kaklema.

Jään kiljatuseks rabalaugaste kohal.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Vassõl Rjabõi

Koirohi

Valus on, kui ära kaob

mu kujutluste kirbe hõng.

Teie, pühitsematud,ei saa tundma

olemise magusat mõnu.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Sofija Maidanska