Tõeliselt köitev lugemine: Elena Ferrante”Minu geniaalne sõbranna” Napoli-romaanide sarja 1.osa

Itaalia  nüüdiskirjanduse   autorilt   Elena  Ferrantelt  on ilmunud eelmisel aastal  Napoli-romaanide sarja esimene osa ”Minu geniaalne sõbranna”, mis sai ka üle maailma erakordselt populaarseks .   Varem on samalt autorilt eesti keelde tõlgitud raamat ”Üksilduse päevad”.   Kõnesoleva  raamatu lugu   on pilt  Itaalia  ühiskonna  50ndate aastate olustikust  ja inimestevahelistest suhetest. Lugu kirjeldab  Napoli vaeses  linnaosas elavate  sõbrannade,  Elena  ja  Lila   omavahelist eluaegset sõprust,  alustades  ajast  kui tüdrukud  käivad alles koolis  ja  lõpetades  nende omavaheliste suhetega  peategelaste soliidses vanaduspõlves.  Läbi  loo tegelaste igapäevaelu  tegemiste, otsuste ja unistuste,  annab autor edasi  tõese ja realistliku pildi  50ndate aastate itaalia  kogukonna,  üsna teravatest ja vastuolulistest  inimestevahelistest suhetest, näidates  tüdrukute kodukandis  toimuvate muudatuste kaudu protsesse ja arenguid kogu Itaalias tervikuna.  Peab kohe mainima, et tolle aja eluolu ühes Itaalia tüüpilises vaeses linnaosas  ei olnud just rõõmus ja muretu. Olles  raamatu läbi lugenud, võin  täie kindlusega väita, et see annab eestlasele üsna rikkaliku pildi selle ajastu  itaalia  ühiskonna  eluolu ja inimeste kohta. Lisaks suutis autor,  mind kui lugejat,  oma loosse  heas mõttes nii  ”sisse mässida”, et ei saanud raamatut   käest ära panna, kui olin sellesse taas süveneda jõudnud. Nüüd ootan kannatamatult   teise osa  ilmumist.  Võtke ja lugege, see on lugu, mis rikastab.