„Montmartre`i jalamil“ Britta Röstlund

LUGEMINE TÄIS SALAPÄRA JA ÜLLATUSI

Raamat on põnev, täis salapäraseid tegelasi, olukordi  ja üllatusi. Põnevaks ja omapäraseks muudab raamatu esiteks juba selle peatükkide ülesehitus, kus kaks täiesti erinevat ja erinevate tegelastega paralleelselt kulgevat lugu vahetuvad kordamööda peatükkide lõikes.

Tegevused toimuvad peamiselt sellistes  Pariisi linnajagudes nagu  Montmartre, kus tuntud vaatamisväärsuseks ja linnajao uhkuseks  on Sacré-Coeur`i  kirik ja  ärikvartal La Défense, kuhu on koondunud kõrghooned maailma tuntumate firmade peakorteritega. Autor ei lähe mööda ka Pariisi kohvikute ja väikepoodide õdusast miljööst. Kui me oleme rohkem  harjunud Pariisi linna kirjeldustega tavalise turisti või külalise pilgu läbi, siis antud loos  näeb autor  seda maailma suurlinna läbi kohaliku elaniku igapäevaste rutiinsete tegevuste  vaatevinkli. Autor kirjeldab näiteks ühe Montmartre`i linnajao  väikepoodniku  igapäevatoimetusi, mis on kestnud aastaid muutusteta – varahommikust hilisõhtuni on päevad olnud ühesugused, ilma suuremate sündmusteta. Ja kui siis ühel päeval astub tema poodi sisse üks eriline  klient, kelle ettepanek paneb aluse muutustele, mis  paiskavad täiesti segi  poeomaniku  igapäevarutiini.  Ja tänu muutustele, mille tõttu ta peab olema  teatud aegadel hoopis teistes kohtades  kui tavapäraselt, hakkab poeomanik nägema oma lähedaste pereliikmete tõelist olemust ja tegevusi, mida ta ei oleks neist varem iial uskunud. Isiklikult leian, et autori sõnum lugejale läbi oma debüütromaani on: tehke täna midagi teisiti või  olge täna mõnes teises kohas kui tavaliselt  ja teile avanevad uued olukorrad ja suhted, seoses nii teie lähedastega,  kaugemate tuttavatega kuni  uute tutvuste loomiseni välja.